|
Tisztelt Olvasónk!
Hírlevelünkben szeretnénk tájékoztatni, hogy megjelent az ANYAGVIZSGÁLÓK LAPJA 2014/1-2 száma. Az alábbiakban kaphat ízelítőt a megjelent lap tartalmából. A teljes lap tartalmát itt böngészheti.
TRAMPUS PÉTER
RONCSOLÁSMENTES VIZSGÁLAT ÉS SZERKEZETI INTEGRITÁS
A szerző áttekinti a roncsolásmentes vizsgálat fejlődését a minőség-ellenőrző típusú vizsgálattól a kvantitatív roncsolásmentes értékelésig, bemutatja a fejlődés mozgatórugóit és ismerteti mindkét típus jellegzetességeit. Ezt követően definiálja a roncsolásmentes vizsgálat megbízhatóságának alapvető elemeit: az alkalmazhatóságot, a reprodukálhatóságot, a megismételhetőséget és a teljesítőképességet. Végül a roncsolásmentes értékelés szerepét mutatja be a szerkezeti integritás elemzésében.
GILLEMOT LÁSZLÓ, WEISZ ISTVÁN
MSR HŐCSERÉLŐ LYUKAS CSÖVEINEK MEGKERESÉSE HÉLIUMOS TÖMÖRSÉGVIZSGÁLATTAL
Az ALSTOM Hungária Zrt-nél készült, kb. 70 t súlyú 3850 csövet tartalmazó MSR 6 órás fokozatosan emelkedő vizes nyomáspróbáját követõen 3 vízfoltot találtunk a szerkezet alatt. A földre lejutó összes vízmennyiség nem haladta meg az 1 dl-t. A megismételt nyomáspróba során kb. 40 bar nyomás elérése után észleltük, 4 legalsó sorban lévő csövön az első vízcsepp megjelenését. A feladat az volt, hogy találjuk meg a „lyukas” csöveket. A „hagyományos” papír nedvesítésén alapuló mód-szer nem volt alkalmazható a problémás csövek behatárolására, mert a 3 oldalon burkolat volt a szerkezet körül, és nagyon kicsi volt a távolság a mikro bordás csövek között.
A héliumos szívrágás vizsgálat több változatát alkalmazva, 3 hétig tartó, összességében 700 munkaórát igénylő és 1,5 millió forintnyi anyagfelhasználással sikerült megtalálni a 2 hibás csövet és bizonyítani azt, hogy nincs több lyukas cső a rendszerben. A 2 cső ledugózását követően a nyomáspróba sikeres volt.
|
|
Országos, iparágakat átfogó, szakmai folyóirat a minőségért és biztonságunkért.
Alapítva: 1991-ben. Az ország vezető szaklapja!
Tájékoztatja a szakembereket, akik a különböző iparágakban az anyagvizsgálat, a műszeres analitika, a minőségbiztosítás és az állapotellenőrzés szakterületeken tevékenykednek.
Összekapcsolja - közleményeivel és szerkesztőségének közvetítésével - a módszer- és rendszerfejlesztőket, a gyártókat és a forgalmazókat, a fejlesztőket és az alkalmazókat.
Az Anyagvizsgálók Lapja a magyar nyelven írt cikkek címét, kulcsszavait és tézisszerű összefoglalásait angol nyelven is közli, míg a külföldi szerzők angol nyelven írt cikkeinek címét, kulcsszavait és tézisszerű összefoglalásait magyarra fordítva közli.
|
|