Megjelent az Anyagvizsgálók Lapja újabb száma - 2014/1-2

Amennyiben nem tudja elolvasni a tartalmat, {readonline}kattintson ide{/readonline}.

ANYAGVIZSGÁLÓK LAPJA

MINŐSÉGBIZTOSÍTÁS * ÁLLAPOTELLENŐRZÉS

Tisztelt Olvasónk!

Hírlevelünkben szeretnénk tájékoztatni, hogy megjelent az ANYAGVIZSGÁLÓK LAPJA 2014/1-2 száma.  Az alábbiakban kaphat ízelítőt a megjelent lap tartalmából. A teljes lap tartalmát itt böngészheti.

TRAMPUS PÉTER

RONCSOLÁSMENTES VIZSGÁLAT ÉS SZERKEZETI INTEGRITÁS

A szerző áttekinti a roncsolásmentes vizsgálat fejlődését a minőség-ellenőrző típusú vizsgálattól a kvantitatív roncsolásmentes értékelésig, bemutatja a fejlődés mozgatórugóit és ismerteti mindkét típus jellegzetességeit. Ezt követően definiálja a roncsolásmentes vizsgálat megbízhatóságának alapvető elemeit: az alkalmazhatóságot, a reprodukálhatóságot, a megismételhetőséget és a teljesítőképességet. Végül a roncsolásmentes értékelés szerepét mutatja be a szerkezeti integritás elemzésében.

GILLEMOT LÁSZLÓ, WEISZ ISTVÁN

MSR HŐCSERÉLŐ LYUKAS CSÖVEINEK MEGKERESÉSE HÉLIUMOS TÖMÖRSÉGVIZSGÁLATTAL

Az ALSTOM Hungária Zrt-nél készült, kb. 70 t súlyú 3850 csövet tartalmazó MSR 6 órás fokozatosan emelkedő vizes nyomáspróbáját követõen 3 vízfoltot találtunk a szerkezet alatt. A földre lejutó összes vízmennyiség nem haladta meg az 1 dl-t. A megismételt nyomáspróba során kb. 40 bar nyomás elérése után észleltük, 4 legalsó sorban lévő csövön az első vízcsepp megjelenését. A feladat az volt, hogy találjuk meg a „lyukas” csöveket. A „hagyományos” papír nedvesítésén alapuló mód-szer nem volt alkalmazható a problémás csövek behatárolására, mert a 3 oldalon burkolat volt a szerkezet körül, és nagyon kicsi volt a távolság a mikro bordás csövek között.
A héliumos szívrágás vizsgálat több változatát alkalmazva, 3 hétig tartó, összességében 700 munkaórát igénylő és 1,5 millió forintnyi anyagfelhasználással sikerült megtalálni a 2 hibás csövet és bizonyítani azt, hogy nincs több lyukas cső a rendszerben. A 2 cső ledugózását követően a nyomáspróba sikeres volt.

Országos, iparágakat átfogó, szakmai folyóirat a minőségért és biztonságunkért.

Alapítva: 1991-ben. Az ország vezető szaklapja!
Tájékoztatja a szakembereket, akik a különböző iparágakban az anyagvizsgálat, a műszeres analitika, a minőségbiztosítás és az állapotellenőrzés szakterületeken tevékenykednek.
Összekapcsolja - közleményeivel és szerkesztőségének közvetítésével - a módszer- és rendszerfejlesztőket, a gyártókat és a forgalmazókat, a fejlesztőket és az alkalmazókat.
Az Anyagvizsgálók Lapja a magyar nyelven írt cikkek címét, kulcsszavait és tézisszerű összefoglalásait angol nyelven is közli, míg a külföldi szerzők angol nyelven írt cikkeinek címét, kulcsszavait és tézisszerű összefoglalásait magyarra fordítva közli.

A legfrissebb lapszámot ezen a linken érheti el:

Régebbi lapszámainkat pedig itt tekintheti meg:

Szerkesztőség: a kiadó, a Marovisz címén - 1211 Budapest, Varrógépgyár u. 8-10.
Telefon: (36-1) 278-0632, telefax: (36-1) 278-0633, e-mail: info@anyagvizsgaloklapja.hu
Felelős szerkesztő: dr. Gillemot László A szerkesztőbizottság tagjai: dr. Borbás Lajos,
Csizmazia Ferencné dr., Fodor Olivér, Fücsök Ferenc, dr. Ginsztler János, dr. Gregász Tibor, dr. Koczor Zoltán, dr. Pallósi József, Rózsavölgyi Zsolt, Szávai Szabolcs, dr. Tóth László, dr. Trampus Péter. 
Felelős kiadó: dr. Trampus Péter, a Marovisz elnöke, HU ISSN 1787-5072